Na pierwszy plan i to już w 1899 roku wybił się z Pietrowic Wielkich zapaśnik Johann Pohl – wicemistrz świata. Później już w ramach klubu zaczęła się era szlagbala, czyli palanta, który królował na początku oraz piłki ręcznej jedenastoosobowej, która była wizytówką Startu po drugiej wojnie światowej, a działały w nim także sekcje: zapasów, podnoszenia ciężarów, tenisa stołowego, szachów i lekkoatletyczna. Jednak w 1974 roku pojawiła się w klubie drużyna piłkarska i od tej pory „fusbal” stał się sportem numer 1.
Było to widać także w programie jubileuszu 100-lecia sportu w Pietrowicach Wielkich i 50-lecia sekcji piłki nożnej. 50 lat temu założony zespół zgłoszony został do rozgrywek klasy C, z której drużyna przebijała się na kolejne szczeble, aż wreszcie w 2008 roku na 4 lata zameldowała się w klasie okręgowej, a aktualnie gra w klasie A.
Już w piątkowe popołudnie w ramach klubowego jubileuszu na stadionie Startu spotkały się „dzikie drużyny” w turnieju szóstek. W sobotę od rana rywalizowały dzieci w kategorii orlik i młodzik, a po południu na murawie pojawili się byli zawodnicy klubu bez ograniczeń wiekowych i limitu wagi. Obowiązkowe były tylko własne buty do grania i dobry humor oraz wspomnienia z lat spędzonych w Starcie, bo po ostatnim gwizdku meczu oldbojów zaczęła się „dogrywka”, a aktualna pierwsza drużyna klubu rozegrała towarzyskie spotkanie z Unią Turza Śląska. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy tylko, że w meczu oldbojów czerwoni wygrali z zielonymi 8:5, a bramki dla zwycięzców zdobyli: Ireneusz Olender, Wilibald Chory, Piotr Poznański, Janusz Jegliczka i Andrzej Mludek. Natomiast wśród pokonanych na szczególne wyróżnienie zasłużył Nikodem Urbas, który zdobył trzy bramki. Zaś w meczu dnia III-ligowi goście pokonali zespół Marka Klobuczka 1:0. Nie zabrakło także gier i zabaw dla dzieci, a dzień podsumował koncert Golden Eye oraz zabawa taneczna z zespołem Bravo.
Zdjęcia z jubileuszu można oglądać ☛ TUTAJ ☚
Natomiast w niedzielę świętowanie rozpoczęło się od jubileuszowej mszy świętej odprawionej przez księdza Krystiana Giemzę, który w kazaniu pełnym osobistych wspomnień z czasów posługi duszpasterskiej w Pietrowicach Wielkich i biegania za piłką, przypomniał o roli sportu. Z kościoła przy akompaniamencie orkiestry dętej orszak działaczy, piłkarzy i kibiców przeszedł na boisko, po drodze zatrzymując się przy cmentarzu i oddając hołd nieżyjącym już twórcom i zawodnikom klubu-jubilata ze zmarłym rok temu Wilibaldem Pawlaskiem na czele.
W części oficjalnej, w której władze samorządowe reprezentował Wójt Adam Wajda z Radnym, zarazem byłym zawodnikiem klubu Piotrem Ziemkiewiczem, na ręce Prezesa Startu Jana Stańka przekazany został okazały puchar z podziękowaniami za dotychczasową działalność i życzeniami sukcesów na nowe stulecie.
Nie mogło także zabraknąć odznaczeń dla najbardziej zasłużonych, wręczonych przez Członka Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Wiceprezesa Podokręgu Racibórz Andrzeja Starzyńskiego w towarzystwie Członka Prezydium Podokręgu Racibórz Mariana Bartosza. Złote Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Damianowi Cyfce, Ireneuszowi Olendrowi, Piotrowi Poznańskiemu, Janowi Stańkowi i Andrzejowi Wawrzynkowi. Srebrne Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Michał Gotzmann, Marek Klobuczek, Mateusz Kurzyk, Henryk Marcinek, Sebastian Marcinek, Daniel Mastalerz, Bogdan Opiela, Kornel Riemer i Bernard Smuda, a Brązowe Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Damian Knura, Marek Krutki, Tomasz Paleta i Patryk Tobiasz.
- W takich sytuacjach jak dzisiejszy jubileusz Henryk Kula Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej podkreśla, że trzeba dziękować zarówno obecnym działaczom, zawodnikom trenerom, a także ich rodzinom, które dają możliwość realizacji tych zainteresowań i pasji – powiedział Andrzej Starzyński. – Dzięki rodzinom my mamy bowiem możliwość spędzania na boisku niemal każdego dnia, a szczególnie weekendów „wyrwanych” z rodzinnych kalendarzy. Prezes Kula dodaje jeszcze, że trzeba także podkreślić rolę samorządów, które przekazują środki i dzięki temu mamy za co oraz gdzie uprawiać ten sport. Na barkach samorządów spoczywa bowiem utrzymanie obiektów, na których możemy realizować swoje pasje. W imieniu śląskiej braci dziękuję więc z całego serca i proszę wspierajcie dalej sportową społeczność, która na terenie gminy zaszczepia smykałkę do sportu, ale również rozwija przyjaźń, współpracę i wspólne działanie. A ja ze swojej strony dodam, że cieszę się, iż w Pietrowicach Wielkich stawiacie głównie na swoich wychowanków. Obserwuję to z bliska i doceniam, że w Starcie grają chłopcy z tego regionu. Trzymajcie taką linię, pracujcie nadal z młodzieżą, a ja zawsze wam kibicuję i będę was w tym wspierał, bo uważam, że to jest droga do sukcesów, których wam życzę, wierząc, że w tych czasach, w których coraz trudniej dzieciom i młodzieży zaszczepić tego sportowego bakcyla wam to będzie się dalej udawać. Sport ma przede wszystkim sprawiać radość i tego się trzymajmy.
Zdjęcia z jubileuszu można oglądać ☛ TUTAJ ☚
Razem z gratulacjami za 50-letnią działalność sekcji piłki nożnej, która ma obecnie cztery drużyny młodzieżowe i dwie seniorskie Andrzej Starzyński z Marianem Bartoszem przekazali także Janowi Stańkowi pamiątkowy grawerton, symboliczny czek na zakup sprzętu oraz worek pełen piłek. Puchar i piłki „dorzuciła” także Śląska Rada Wojewódzka Ludowych Zespołów Sportowych i na tym oficjalna ceremonia się zakończyła.
Nie był to jednak koniec jubileuszowego festynu, który swoim występami uświetniły pietrowickie dzieci oraz gwiazdy na czele z Long&Junior, a wszystko podsumowała zabawa taneczna przy dźwiękach, które proponował DJ Aqua. Nic więc dziwnego, że kończący pierwsze stulecie klub z Pietrowic Wielkich z optymizmem wszedł w nowy wiek.
Zdjęcia z jubileuszu można oglądać ☛ TUTAJ ☚