Kandydat na sędziego klubowego zostaje zgłoszony przez swój klub do właściwego Podokręgu biorąc pod uwagę swoją przynależność.
Kandydat taki po wzięciu udziału w skróconym szkoleniu z Przepisów gry
w piłkę nożną oraz z obowiązków należących do sędziego klubowego bierze udział w rozmowie sprawdzającej poziom przyswojenia Przepisów gry. Po pozytywnej ocenie osoba taka zostaje sędzią klubowym.
Bezpłatne szkolenie zostanie przeprowadzone przez KS Podokręgu w skład, którego wchodzi klub zgłaszający kandydata.
Podczas szkolenia kandydaci poznają:
- Regulaminy rozgrywek prowadzonych przez sędziów klubowych.
W szczególności informacje dotyczące boiska /wymiary, oznakowanie/, zawodników /liczba, ilość i rodzaj zmian/, czasu trwania zawodów, rodzaju używanych piłek oraz stosowanych kar indywidualnych. - Podstawowe pojęcia w Przepisach gry w piłkę nożną.
Kiedy piłka jest w grze, a kiedy poza grą.
Kiedy bramka zostaje zdobyta prawidłowo.
Rodzaje wznowienia gry.
- Zagadnienia Artykułu XII
Za jakie przewinienia dyktujemy rzut wolny bezpośredni.
Za jakie przewinienia dyktujemy rzut wolny pośredni.
Kiedy dyktujemy rzut karny i za jakie przewinienia.
Za jakie przewinienia udzielamy kar indywidualnych.
Reakcja na zachowanie osób towarzyszących drużynie /trener, kierownik/, osób niepożądanych /kibice-rodzice/ oraz zawodników rezerwowych.
- Zagadnienia Artykułu Xi
Co to jest spalony, a co to jest pozycja spalona.
Kiedy zawodnik zostaje uznany za spalonego.
Wezmą udział również w szkoleniu praktycznym podczas, którego na zawodach zostanę przekazane im wskazówki dotyczące pracy i zachowania sędziego na boisku.
Zostaną także zapoznani w dokumentami meczowymi, które będą musieli wypełnić /praca z ekstranetem/.
Szkolenia te będą prowadzili wykładowcy delegowani przez KS Podokręgu
w którym będzie się ono odbywać. Ustala się stawkę 50 złotych netto za godzinę wykładu.
Każdemu klubowi biorącemu udział w programie Śląski ZPN dofinansuje jeden komplet sprzętu dla sędziego klubowemu w wysokości 50%.
Pierwsze uprawnienia jakie otrzymuje sędzia klubowy to możliwość prowadzenia zawodów skrzatów, żaków oraz orlików. Po przeprowadzeniu minimum 5 meczów sędzia klubowy lub klub, który go desygnował może zwrócić się do Wydziału Sędziowskiego macierzystego Podokręgu o zweryfikowanie jego pracy na boisku.
Po pozytywnej weryfikacji dany sędzia klubowy może prowadzić zawody młodzików /pierwsza grupa rozgrywkowa, gdzie obowiązuje przepis
o spalonym/. Po prowadzeniu zawodów na tym szczeblu przez jedna rundę osoba ta lub klub, który ją desygnował może zwrócić się o kolejną weryfikację.
Druga pozytywna weryfikacja pozwala na prowadzenie zawodów trampkarzy jako sędzia główny oraz na zawodach prowadzonych przez sędziów związkowych juniorów jako sędzia asystent.
W tym czasie osoba, która nosi się z zamiarem bycia sędzią związkowym powinna uzupełnić wiadomości z zakresu Przepisów gry.
Po roku prowadzenia zawodów grup młodzieżowych, które zostało pozytywnie zaopiniowane przez KS macierzystego Podokręgu sędzia klubowy może przystąpić do egzaminów: teoretycznego i sprawności fizycznej. Pozytywne zdanie tych egzaminów daje uprawnienia sędziego związkowego.
Pozwala to na samodzielne prowadzenie zawodów juniorów i niższych klas seniorskich.
UWAGI
Nie każdy sędzia klubowy musi przechodzić poszczególne stopnie, może pozostać na każdym z poziomów.
W przypadkach, gdzie przedstawiciele drużyny gości na zawodach prowadzonych przez sędziów klubowych, będą chciały by zawody te były jednak prowadzone przez sędziego związkowego to koszt delegacji spada na ich klub.