Aktualności

Ekstraklasowe wspomnienia i życzenia na gali 75-lecia Podokręgu Racibórz

7/07/2022 09:11

Przesunięte o rok, z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, uroczyste obchody 75-lecia działalności Podokręgu Racibórz w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej, jaśniały pełnym blaskiem.


Obchody jubileuszu zaczęły się piątkowym wyjazdowym zebraniem Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Roszkowie. Ich gwoździem programu była natomiast sobotnia gala w uroczym anturażu zrekonstruowanego w części zamku w Tworkowie, poprzedzona uroczystą mszą świętą w stojącym nieopodal kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

- Zacznę od podziękowań, bo bez tego dziękowania i tych ludzi, na których te podziękowania składam, nie byłoby tej naszej małej, lokalnej piłki – powiedział Henryk Kula Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, a jednocześnie Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej. - Dziękuję władzom samorządowym Ziemi Raciborskiej, Prezydentowi, Burmistrzom i Wójtom, którzy wsparli zorganizowanie tej uroczystości. Wymienię ich z imienia i nazwiska, bo uważam, że to jest bardzo ważne i warto ich docenić. Przede wszystkim dziękuję Grzegorzowi Utrackiemu – Wójtowi Gminy Krzyżanowice, za organizację tego spotkania, bo mimo trudności, wszystko zostało tak świetnie dograne. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękuję Staroście Raciborskiemu Grzegorzowi Swobodzie, za to, że Startostwo zaczęło wspierać kluby i sport młodzieżowy. I dziękuję tak Prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu, Burmistrzowi Pszowa Czesławowi Krzystale, Burmistrzowi Krzanowic Andrzejowi Strzedulle, Pni Wójt Gminy Nędza Annie Iskale, Wójtowi Gminy Pietrowice Wielkie Andrzejowi Wawrzynkowi, Wójtowi Gminy Rudnik Piotrowi Rybce, Burmistrzowi Kuźni Raciborskiej Pawłowi Masze, Wójtowi Gminy Kornowac Grzegorzowi Niestrojowi, Wójtowi Gminy Lubomia Czesławowi Burkowi, Wójtowi Gminy Lyski Grzegorzowi Grytowi i Wójtowi Gminy Gaszowice Pawłowi Bugdolowi. W szczególny sposób dziękuję Wójtom Gminy Lubomia i Nędza za to, że stworzyli MKS-y. Wiecie, że mamy trudności, żeby w jednej miejscowości sformować młodzieżowe drużyny do rozgrywek jedenastoosobowych więc oni zorganizowali Młodzieżowe Kluby Sportowe skupiające dzieci z całej gminy i w sytuacji, w której jest coraz mniej dzieci chętnych do uprawiania sportu, jest to sposób na stworzenie warunków do treningów i rozgrywek oraz pomysł na przyszłość śląskiej piłki, żeby rosły talenty na miarę poprzedników, że wymienię tylko Huberta Kostkę, który jak wiadomo wywodzi się z tej ziemi. Dziękuję bardzo sponsorom, którzy przyczynili się do tej uroczystości, bo dzięki ich pomocy możemy tak godnie świętować ten jubileusz. Bardzo serdecznie dziękuję także ludziom, którzy tworzyli i tworzą historię raciborskiej piłki. Dziękuję Prezydium Podokręgu na czele ze Stefanem Ekiertem, bo przez ostatnie dwa miesiące mieli ogrom pracy z przygotowaniem tej uroczystości, którą zorganizowali bardzo dobrze. A na koniec wszystkim działaczom, zawodnikom i trenerom życzę radości z pracy wykonywanej dla dobra wspólnego jakim jest śląska piłka. Zdaję sobie sprawę z tego, że te wszystkie mecz rozgrywane na tym terenie w klasach A, B i C oraz w rozgrywkach młodzieżowych to są dla was i waszych klubów mecze o mistrzostwo świata, bo wkładacie w nie często maksimum swoich sił z tą jednak różnicą, że wyczynowcy na drugi dzień idą do gabinetów odnowy, a wasi zawodnicy do pracy, ale pasja i miłość do piłki sprawia, że chcą do to robić. I za to wam serdecznie dziękuję i składam z głębie serca płynące gratulacje i życzenia: zdrowia, pomyślności i szczęścia na zielonej murawie. Jak to się mówi „dobrych szpilów”.

Po multimedialnej prezentacji łączącej piękną historię, w której juniorzy Unii zdobywali mistrzostw Polski, seniorzy dwa sezony grali w ekstraklasie, a seniorki pięciokrotnie sięgnęły po tytuł, z szarą teraźniejszością, przyszedł czas na wręczenie wyróżnień. Brązowym Medalem PZPN za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej uhonorowany został Walter Rymer. Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali – Brązowe: Henryk Czorny, Marek Cyran, Eugeniusz Wyglenda; Srebrne: Franciszek Jurecki i Józef Teresiak oraz Złotą Wojciech Węglorz.
Natomiast Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyznane zostały – Brązowe: Krzysztofowi Baszczakowi, Mirosławowi Cuberowi, Andrzejowi Długoszowi, Tomaszowi Gliśnikowi, Tomaszowi Hitlawskiemu, Danielowi Huptasiowi, Joannie Królczyk, Kamilowi Ostasowi, Rafałowi Raidzie, Markowi Reichelowi i Adamowi Wolnikowi; Srebrne: Piotrowi Bożygórskiemu, Gerardowi Buli, Norbertowi Gracy, Andrzejowi Kaczorowi, Gerardowi Modli, Markowi Pikule, Ernestowi Szramowi, Piotrowi Widerze i Marzenia Tarnawskiej oraz Złote: Markowi Adamcowi, Józefowi Gurkowi, Markowi Klobuczkowi, Andrzejowi Marcowowi, Helmutowi Przybyle, Jackowi Trzeciakowi i Mirosławowi Wolnemu.

Ponadto Grzegorz Utracki został przez Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowany statuetką Przyjaciel Śląskiej Piłki, przyznawanej samorządowcom za zasługi w rozwoju piłki nożnej w naszym regionie. Jednocześnie Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej uhonorowani zostali: Grzegorz Gryt, Stefan Pytlik i Remigiusz Trawiński, a na ręce Stefana Ekierta i Andrzeja Starzyńskiego Henryk Kula przekazał pamiątkowy grawerton. Natomiast jubileuszowy dyplom z symboliczną piłką w imieniu Prezesów Podokręgów Śląskiego Związku Piłki Nożnej przekazał im sternik Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś, któremu towarzyszyli: Artur Szymczyk – Częstochowa, Tomasz Wyszyński – Bytom, Bogusław Walica – Skoczów, Andrzej Paulus – Rybnik, Dariusz Mrowiec – Żywiec i Grzegorz Morkis – reprezentujący Podokręg Tychy oraz Teodor Wawoczny reprezentujący Podokręg Katowice.

Odznaczenia, gratulacje i życzenia od władz Rady Głównej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe przekazał ponadto Andrzej Sadlok – Przewodniczący Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS. Natomiast przedstawiciele władz jubilata uhonorowali samorządowców i sponsorów oraz kluby, które otrzymały także upominki od swoich władz samorządowych. Przy okazji padły zapewnienia, że dzięki współpracy Samorządów z Podokręgiem i Klubami kibice śmiało można w przyszłość. Nic więc dziwnego, że wśród życzeń pojawiły się także takie, żeby jeszcze przed setnymi urodzinami Podokręgu Racibórz na powrót piłka nożna na szczeblu centralnym zawitała na Ziemię Raciborską, a także żeby rozwijały się tu kolejne talenty, które pójdą szlakiem przetartym przez Huberta Kostkę, Ewelinę Kamczyk czy Mateusza Praszelika, stanowiących dzisiaj wzór dla raciborskich adeptów piłki nożnej.

Zdjęcia oglądaj TUTAJ.